papelia.pl

papelia – dom, moda, zdrowie, zakupy

deweloper nie dotrzymuje terminu
Lifestyle

Co zrobić, gdy deweloper nie dotrzymuje terminu?

Obecnie deweloperka to jedna z najszybciej rozwijających się branży. Wszędzie możemy widzieć rosnące wieżowce i nowe bloki. Jednym się to podoba, innym nie. Z pewnością w tej branży kwestie prawne często nie są prowadzone tak, jak powinny. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera jeszcze za nim postanie chociaż dziura w ziemi. Mamy terminy, mamy umowę, ale co jeśli wszystko zaczyna iść nie tak? Jak walczyć o swoje prawa, gdy deweloper nie dotrzymuje terminów?

Gdzie szukać pomocy, gdy mamy problem z deweloperem?

Jeśli na naszej drodze do własnego mieszkania pojawią się problemy, to warto poszukać pomocy prawnej. Wiele osób nieświadomie pozwala deweloperom na manewrowanie terminami. W większości przypadków są to działania, które nie są zgodne z prawem. Terminowości oddania mieszkania i innych spraw z tym związanych chroni ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Potocznie nazywa się ją „deweloperską”. To właśnie ta ustawa mówi o karach umownych. Są to ustalone w umowie działania, które obowiązują w momencie, gdy których z punktów umowy nie zostanie spełniony. Tyczy się to wszelkich opóźnień i niedotrzymanych terminów. 

Kara umowna – jaka jest jej wysokość?

Wysokość kary umownej jest ustalana w umowie. Deweloper musi ją wypłacić na rzecz nabywcy. Jest to forma odszkodowania za wszelkie niedociągnięcia. Jednak obecnie bardzo wielu deweloperów uszka usprawiedliwień na swoje działania. Najczęściej powołują się na panującą pandemię. Oczywiście, istnieją okoliczności, które usprawiedliwiają dewelopera. Mogą one złagodzić wysokość kary lub całkowicie ją wykluczyć. Jednak czy pandemia należy do takich okoliczności? W takich przypadkach powinniśmy zasięgnąć pomocy prawnej. Kancelaria adwokacka Warszawa ma odpowiednich specjalistów, którzy znają się na podobnych sprawach. Walka z deweloperami potrafi być naprawdę ciężka! Dlatego warto od razu oddać sprawę o opóźnienia w ręce adwokata. Będzie on potrafił odpowiednio rozeznać sprawę i wykorzystać odpowiednie przepisy. Oceni on także, czy przywoływane przez dewelopera powody niedotrzymywania terminów mogą być brane pod uwagę. 

Zwłoka a opóźnienie – zwróć uwagę na terminologię umowy deweloperskiej!

Tak naprawdę jeszcze przed podpisaniem umowy z deweloperem warto jest zasięgnąć pomocy prawnej. Jako niedoświadczone osoby możemy nie zwrócić uwagi na kluczowe kwestie, które się tam pojawiają. Na przykład tyczy się to terminologii „zwłoka” a „opóźnienie”. W zależności od tego, co znajduje się w naszej umowie, mamy dwa różne znaczenia. Zwłoka określa wszelkie przesunięcia w czasie względem terminów w umowie, które powstały z winy dewelopera. Z kolei opóźnienia tyczą się wszystkich wydarzeń, także tych losowych, które opóźniają dotrzymanie terminów. Tak więc, jeśli w Twojej umowie występuje słowo „zwłoka”, a nie „opóźnienie”, to skonsultuj się z prawnikami! W takim przypadku powołanie się na pandemię może mieć podstawę prawną!