papelia.pl

papelia – dom, moda, zdrowie, zakupy

wyjazd do Turcji
Lifestyle

Jak przygotować się na wyjazd do Turcji?

Już nie Grecja ani nie Hiszpania, lecz Turcja jest numerem jeden wśród krajów wybieranych przez polskich turystów. W dużej mierze decyduje o tym bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Dla amatorów wczasów all inclusive Turcja jest szczególnie atrakcyjnym kierunkiem. Tak doskonałego wyżywienia zawartego w cenie wyjazdu nie znajdziemy nigdzie indziej! Do tego dobrze wspomnieć o pokaźnej bazie hotelowej rozmieszczonej w kilkunastu kurortach. Skoro warto spędzić urlop w Turcji, sprawdźmy jak przygotować się do wyjazdu.

Na kiedy zaplanować podróż?

Turcja należy do krajów, które przez cały rok są atrakcyjne turystycznie. Możemy zatem zdecydować się na wylot latem, ale pamiętajmy, że to czas, gdy tamtejsze kurorty pękają w szwach, a temperatury są naprawdę wysokie. Niewykluczone, że lepszą opcją będzie zaplanowanie wycieczki na wiosnę lub jesień. Ruch turystyczny będzie mniejszy, a pogoda – doskonała na zwiedzanie. Niższe temperatury z pewnością będą sprzyjać zwiedzaniu i poznawaniu nowych miejsc.

Jakie dokumenty zabrać?

By wjechać na teren Turcji, jeszcze do niedawna niezbędny był paszport. Zmiana nastąpiła 19 kwietnia 2022 roku. Od tego dnia polscy obywatele odwiedzający Turcję w celach turystycznych i tranzytowych, nie muszą posiadać paszportu by przekroczyć granicę. Obowiązek wizowy oraz paszportowy został zniesiony i można podróżować do tego kraju na podstawie polskiego dowodu osobistego. Można przebywać na terenie Turcji nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni. Pamiętajmy, by mieć dokument tożsamości zawsze przy sobie. Może okazać się potrzebny również w razie np. kontroli policyjnej, dlatego zawsze należy mieć go przy sobie. Jeśli na miejscu zamierzasz wynająć samochód, zabierz też prawo jazdy. Polski dokument jest respektowany przez tamtejsze władze. Zerknięcie na mapę pozwoli dostrzec, jak dużym krajem jest Turcja wczasy z samochodem pod ręką mogą okazać się bogatsze we wrażenia.

Zakupy i waluta

Turcja jest krajem muzułmańskim, a skoro tak, to przyjmijmy, że targowanie się ze sprzedawcami leży w dobrym tonie. Mówimy oczywiście o sytuacjach, gdy robimy zakupy na bazarach. Turecką walutą jest lira turecka dzieląca się na 100 kurszy. Cena liry tureckiej waha się w okolicach 30 groszy. W turystycznych miejscowościach uda nam się zapłacić także w euro oraz w dolarach amerykańskich. Szukając pamiątek, dobrze jest nieco oddalić się od centrum miasta, w którym jesteśmy. Z dala od atrakcji turystycznych z pewnością znajdziemy sklep lub stragan, na którym ceny będą wyraźnie niższe. Na ogół ceny tureckie są podobne do polskich.

Ubiór

Religią dominującą w Turcji jest islam sunnicki. Po europejskiej stronie kraju zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą ubierać się, jak chcą. Im dalej na wschód, tym stosunek do kobiecego stroju jest bardziej restrykcyjny. Zaznaczmy jednak, że zarówno turystki jak, i Turczynki nie mają obowiązku noszenia chust. Mężczyźni nie wejdą do meczetu w spodniach z nogawkami przed kolano.

Bezpieczeństwo

Turcja jest krajem bezpiecznym, choć na ogół odradzany są pobyt blisko granicy z Irakiem i Syrią.