papelia.pl

papelia – dom, moda, zdrowie, zakupy

lampa z butelki
Dom

Jak zrobić lampę z butelki?

W twoim domu brakuje punktów oświetleniowych, a nie masz zamiaru kupować teraz nowych lamp, które są przecież drogie, zwłaszcza gdy mówimy o tych atrakcyjniejszych i nieco ciekawszych? W takim razie pora przygotować taki element samodzielnie. Lampa z butelki może powstać dosłownie w przeciągu kilkunastu minut. Naprawdę nietrudno ją wykonać. A efekt jest znakomity!

Najpierw przygotuj sobie odpowiednią oprawę. W tym przypadku będzie nią po prostu klasyczna butelka (np. po winie), choć równie dobrze możesz wykorzystać inne szklane naczynie, czyli np. większy i nieco szerszy słoik. W sklepach występują też specjalne balony dekoracyjne, które idealnie nadają się do tworzenia oświetlenia stosowanego w salonach. Następnie, gdy oprawa zostanie już wybrana, dobierz do niej pasującą żarówkę i sprawdź koniecznie, czy zmieści się ona w naczyniu. Nie może być ani za mała, ani zbyt duża. Oba elementy mają idealnie do siebie pasować. Jeżeli tak właśnie będzie, w naczyniu możesz od razu wywiercić równy otwór, robiąc to np. przy pomocy noża segmentowego. żarówka ma trafić do środka klosza. Włóż ją przez otwór i umieść w centralnym miejscu butelki lub wybranego szklanego naczynia. Teraz postaraj się ją jeszcze wkręcić, aby żarówka mocno trzymała się w nowej lampy i z niej nie wypadła.

Teoretycznie lampa z butelki jest już gotowa, ale aby wyglądała ona nieco lepiej, wypadałoby ją czymś ozdobić. Do tego celu możesz wykorzystać różne materiały z recyklingu. Na pewno przechowujesz w domu pewne rzeczy, z których da się stworzyć wspaniałe dekoracje na obudowę lampy – wystarczy odrobina wyobraźni i nieco więcej pracy. Jeżeli jednak niczego takiego nie posiadasz, po prostu to kup. W roli dekoracji dla lampy DIY świetnie sprawdzą się różnego rodzaju naklejki, ale też i większe ozdoby czy po prostu farby, z pomocą których uzyskasz nowy kolor elementu oświetleniowego. Upewnij się tylko, że kupujesz rzeczy, które mogą być użytkowane na szkle. Pomyśl też wcześniej, jak twoja nowa lampa ma w ogóle wyglądać. Ustal ogólny koncept i po prostu zacznij do niego dążyć. Dzięki temu efekt twojej pracy na pewno cię zadowoli.

Ogólnie rzecz biorąc punkty oświetleniowe muszą też oczywiście pasować do pomieszczeń, w których są umieszczane. O tym także powinieneś pomyśleć. Jeżeli lampa z butelki ma trafić do aranżacji wykonanej w stylu industrialnym, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do niej żarówki ozdobnej, która sama w sobie – w przypadku tego stylu – potrafi stworzyć piękną i naprawdę efektowną oprawę.