Wycinanki dla dzieci to forma rozrywki połączona z nauką. Zabawa pozwoli oderwać dziecko od gier komputerowych czy telewizora i będzie dobrym pomysłem na wspólne spędzanie czasu. Wycinanie to umiejętność, która rozwija zdolności umysłowe i manualne maluchów.
Wycinanie przede wszystkim rozwija zdolności artystyczne i kreatywności dzieci, a w połączeniu z kolorowaniem będzie świetną atrakcją dla znudzonego malucha. Poprzez przygotowanie do cięcia form geometrycznych możemy zaznajomić dziecko z podstawą matematyki, a w połączeniu ze sklejaniem pobudzimy wyobraźnię i sprawimy, że maluchy będą tworzyły struktury przestrzenne. W zależności od przygotowanych do wycinania obrazków możemy przedstawić dziecku zwierzęta, rośliny, produkty spożywcze oraz inne elementy otoczenia.
Poprzez wprowadzenie wspólnych aktywności manualnych oprócz korzyści rozwojowych dziecka zapewniamy również budowanie głębszej relacji z rodzicem.
Skoordynowanie ruchów rąk, cięcie po równej linii wymaga sporo umiejętności, dlatego, aby zapobiec frustracji dzieci warto jest zacząć zajęcia od prostszych wzorów. Sama umiejętność prawidłowego wycinania wpływa na prawidłowy rozwój i wzmocnienie mięśni rąk, które będzie potrzebne dziecku w dalszych etapach życia np. ułatwi mu pisanie.
Podczas pracy z nożyczkami należy zapewnić dziecku odpowiednie bezpieczeństwo. Nożyczki z odpowiednim zaokrągleniem na końcach pozwolą zapobiec wyrządzeniu sobie krzywdy przez malucha. Warto jest zwrócić również uwagę na wielkość nożyczek. Przed pierwszą pracą z nożyczkami należy prawidłowo zademonstrować cięcie dziecku.
W Internecie łatwo można znaleźć gotowe wzory do cięcia dla maluchów. Najlepiej jest zacząć od prostego cięcia linii po kartce papieru, później wprowadzać stopniowo trudniejsze elementy, które będą wymagały odpowiedniego przesuwania rączek po kartce i większego zaangażowania ze strony dziecka. Jeżeli maluch opanuje prawidłowo trzymanie nożyczek i radzi sobie z cięciem papieru możemy zmienić materiał i zacząć ciąć np. słomki, które uatrakcyjnią zajęcia.
Kiedy zacząć wycinanie? Nożyczki wbrew pozorom będą odpowiednie już dla 2-latków. Dzieci są wtedy zainteresowane sprzętem i zazwyczaj wiedzą już do czego służy. Odpowiednio dostosowana do rączki wersja, w wybranym przez dziecko kolorze zachęci do wycinania. Warto jest również zadbać o komfort pracy, wyznaczyć miejsce przy biurku i oprócz umiejętności manualnych zaprezentować pracę w odpowiednich warunkach oraz unikanie bałaganu i sprzątanie po skończonych zajęciach.