papelia.pl

papelia – dom, moda, zdrowie, zakupy

jak urządzić mały pokój
Dom

Urządzamy mały pokój

Zakup własnego mieszkania lub domu to rzecz, która cieszy niemal każdego z nas. Jeszcze większą radość sprawia urządzanie własnego lokum. Zazwyczaj z góry wiemy, jak ma wyglądać kuchnia, salon czy sypialnia. Są jednak pomieszczenia, które niezwykle ciężko zorganizować. Tyczy się to zwłaszcza niewielkich pomieszczeń, gdzie zawsze brakuje tych kilku centymetrów przestrzeni. Nasuwa się tutaj pytanie – jak urządzić mały pokój lub łazienkę? Czy można tutaj pogodzić funkcjonalność z wyglądem? Co zrobić, żeby nie ponieść architektonicznej porażki?
Urządzając małe wnętrza trzeba przede wszystkim ustalić priorytety i zastanowić się jaką funkcję ma pełnić dany pokój. Inaczej umeblujemy spiżarnię, inaczej pokój dziecka, a jeszcze inaczej niewielki gabinet. Są jednak pewne uniwersalne porady, które podpowiadają jak urządzić mały pokój. Jedną z nich jest dobór farby lub tapety. Warto postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze. Jeśli pokój ma zaburzone proporcje radzimy postawić na tapetę w pasy – poziome pasy optycznie wydłużą ścianę, a pionowe sprawią, że ściana wyda się wyższa. Świetnym wnętrzarskim trikiem jest zawieszenie na ścianie ogromnego lustra. Ten zabieg wprawdzie fizycznie nie doda przestrzeni, ale wizualnie pokój wyda się znacznie większy.
W małych pomieszczeniach kluczowym problemem jest brak przestrzeni, dlatego radzimy postawić na meble wieszane na ścianach. Zamiast szafy wybierz wiszące szafki lub półki – dzięki temu zyskasz miejsce na podłodze i będzie Ci łatwiej się przemieszczać. Ta sama zasada tyczy się telewizora – wybierając telewizor wieszany na ścianie możesz zrezygnować z komody, a zamiast niej zamontować pod telewizorem niewielką półkę, która pomieści piloty i dekoder. Oczywiście nie wszystkie meble można zawiesić na ścianie – biurko, stół, kanapa lub łóżko nadal muszą stać na podłodze. Jednak i w tym wypadku warto zastosować kilka trików. Wybieraj meble minimalistyczne – dzięki temu przestrzeń nie będzie sprawiała wrażenia zagraconej. Zwróć uwagę na nóżki meblowe. Kanapa na stojących nóżkach będzie wyglądała na lżejszą niż jest w rzeczywistości. Warto dodać, że niektóre meble posiadają kilka funkcji – pufa ze schowkiem, półka z ukrytą szufladą, lampa z gazetnikiem itp.
Mam nadzieję, że powyższe porady pomogły Ci podjąć decyzję jak urządzić mały pokój. Kiedy wybierzesz kolor ścian i meble, zastanów się jak dobrać dodatki. W małym pomieszczeniu ozdoby muszą zostać ograniczone do minimum, jednak niewielki obraz, kolorowe poduszki czy akcent w postaci zapachowych świec dodadzą wnętrzu charakteru i przytulności.