papelia.pl

papelia – dom, moda, zdrowie, zakupy

Wziernik Fisona
Zdrowie

Wziernik Fisona: charakterystyka i zastosowanie w okulistyce

Wziernik Fisona to urządzenie wykorzystywane w badaniu oftalmoskopem (wziernikowaniu dna oka). Pozwala na skuteczne przeprowadzenie diagnostyki bezkontaktowej, czyli pośredniej. Oftalmoskopia to jedno z najczęściej wykonywanych badań okulistycznych, przez co w każdym gabinecie powinien znajdować się szeroki wybór wzierników, aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort podczas zabiegu. Zróżnicowane, dopasowane do potrzeb specjalisty wzierniki, znajdują się w ofercie MDT. Jak działa ten rodzaj wziernika i co warto wiedzieć o oftalmoskopii?

Czym są wzierniki pośrednie?

Wzierniki pośrednie, w tym wziernik Fisona, to specjalistyczny przyrząd do oftalmoskopii, który pozwala na przeprowadzenie badania bezkontaktowego. Oznacza to, że podczas całej diagnostyki dna oka nie dochodzi do fizycznego kontaktu powierzchni gałki ocznej z aparatem oftalmoskopu.

Wziernik Fisona emituje światło, które okulista kieruje do dna oka, umożliwiając sobie skuteczną i precyzyjną diagnostykę. Ma on postać „kasku”, do którego przymocowane jest źródło światła i które okulista zakłada sobie na głowę, dzięki czemu może pracować obiema rękami podczas badania pacjenta. Wziernik Fisona, a także pozostałe wzierniki pośrednie, tworzy odwrócony i powiększony obraz dna oka.

Aby uzyskać jeszcze lepszy i bardziej powiększony obraz, okulista poza wziernikiem stosuje także specjalistyczne krople poszerzające źrenice.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wzierników pośrednich?

Profesjonalna modele wzierników (np. wziernik Fisona) umożliwiają płynną regulację strumienia, co sprawia, że mogą być one stosowane także podczas niektórych zabiegów, które wymagają maksymalnej precyzji ze strony okulisty czy chirurga.

Istotną kwestią jest także dobór samego oftalmoskopu – może on być zasilany sieciowo lub akumulatorowo – w takiej sytuacji warto zainwestować także w ładowarkę mobilną lub przytwierdzaną do ściany. Każdy okulista dobiera sprzęt do swoich preferencji i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który model jest lepszy.

Wzierniki Fisiona i oftalmoskopy w ofercie MDT

W ofercie MDT znajduje się szeroka oferta oftalmoskopów oraz wzierników, zarówno kontaktowych, jak i pośrednich. Wyposażone są w soczewki korygujące oraz filtry do regulowania natężenia strumienia światła.

Modele oftalmoskopów dostępne są w formie przyrządu montowanego na czoło lub na oprawę okularową. Wbudowane w nich filtry minimalizują szkodliwe promieniowanie i umożliwiają uzyskanie wyraźnego, precyzyjnego obrazu naczyń krwionośnych oraz całego dna oka.

Materiał zewnętrzny