papelia.pl

papelia – dom, moda, zdrowie, zakupy

metamorfoza balkonu
Dom

Metamorfoza balkonu – jak ją przeprowadzić?

Balkonową przestrzeń powinno się tak zaprojektować i ogólnie rzecz biorąc wykonać, aby przeistoczyła się ona w praktyczną oazę relaksu i cudowne miejsce do odpoczynku. A z każdym balkonem da się to uczynić. Nawet ten mały, na którym nie ma zbyt dużego metrażu, nierzadko staje się dla mieszkańców bloków taką namiastką prawdziwego zielonego ogrodu, o ile tylko zostanie właściwie i efektywnie zaaranżowany. Jeżeli więc póki co nie wygląda zbyt dobrze i nie zachęca do tego, by usiąść na nim z książką czy się poopalać, trzeba jak najszybciej go zmienić. Metamorfoza balkonu nie jest niczym trudnym. W kilku krokach da się ją skutecznie przeprowadzić.

Krok pierwszy – wybór stylistyki. Balkon, tak jak i wewnętrzne domowe pomieszczenia, powinien zostać zaprojektowany według zasad jakiegoś konkretnego stylu. On sam, jeżeli tylko się go wybierze, nasunie kolejne aranżacyjne kroki i podpowie, po co w ogóle sięgnąć. Style architektoniczne, które świetnie sprawdzają się na balkonach to m.in. styl skandynawski, styl nowoczesny oraz bardzo modny ostatnio styl boho.

Teraz pora przygotować jakąś podstawę. Przed zakupem mebli, roślin czy dodatkowych elementów dekoracyjnych balkon należy wypełnić jakimiś płytkami tarasowymi. Jak je wybrać? Ich wybór uzależniony jest zarówno od wybranej stylistyki, jak i od typu balkonu, czyli tego, czy jest on zadaszony czy nie. Jeżeli na balkonie będą przebywać małe dzieci, warto pomyśleć o zastosowaniu płytek antypoślizgowych. Zapewniają one znacznie większe bezpieczeństwo od tych zupełnie „zwyczajnych”.

Metamorfoza balkonu nie obejdzie się również bez zakupu nowych mebli. Te elementy są absolutnie najistotniejsze, bo w większości przypadków to one tworzą niemalże całe aranżacje, a jeśli same w sobie są bardzo atrakcyjne czy nawet mają dekoracyjny charakter, nie potrzebują zbyt wielu kolejnych ozdób czy roślinności. Meble mają być wygodne, trwałe i estetyczne. Warto poszukać tych wykonywanych z różnych gatunków egzotycznych, choć i polskie drewno bądź technorattan powinny znakomicie się nadać.

Na sam koniec zostaje już tylko wybór mniejszych elementów, czyli przede wszystkim oświetlenia, ale też i roślin oraz dodatkowych dekoracji. To wszystko musi zostać zgrane i z obraną wcześniej stylistyką, i z rozmiarem balkonu. Jeżeli przestrzeń jest mała, należy dobrze ją oświetlić, a jednocześnie unikać zbyt dużych elementów dekoracyjnych. W jej przypadku dobrze sprawdzą się ozdoby praktyczne, czyli np. poduszki umieszczane na krzesłach czy jakieś ciekawsze lampiony.