papelia.pl

papelia – dom, moda, zdrowie, zakupy

sztukateria na ścianie
Dom

Sztukateria na ścianie – czy to dobry pomysł?

Mianem sztukaterii określamy różnego rodzaju dekoracyjne elementy, które wykańczają wnętrza domów i mieszkań, przeważnie występując gdzieś w obrębie ich podłóg, sufitów bądź bezpośrednio na samych ścianach. Podwyższają one wartość wnętrz. Są dosyć niepozorne i mało kto myśli o ich zastosowaniu podczas projektowania domów, ale jednak w tej niepozorności kryje się coś magicznego, zdolnego do nadawania wnętrzom eleganckiego charakteru. Sztukateria na ścianie kojarzy się głównie z dość starodawną stylistyką. Przewijała się dość często we wnętrzach w stylu barokowym. W obecnych czasach projektanci i architekci delikatnie ją uwspółcześnili. Nadali jej bardziej nowoczesnego charakteru, pozwalając jej łączyć się nawet z najbardziej modernistycznymi wnętrzami.

Istnieją różne rodzaje sztukaterii. Wykończeniowe elementy dekoracyjne tworzone są przy tym z olbrzymiej ilości ciekawych materiałów. Dawniej wykonywano je przede wszystkim z gipsu. Teraz bardzo ciekawą sztukaterię tworzy się natomiast z żywicy poliestrowej czy nawet najzwyklejszego w świecie styropianu, który – o dziwo – w roli eleganckiej dekoracji wnętrza potrafi odnaleźć się fantastycznie. Za sprawą drobnych ozdobnych detali aranżacje nabierają wręcz luksusowego charakteru. Stają się bardziej wartościowe, eleganckie i stylowe. Teraz nawet w polskich sklepach przewijają się liczne elementy dekoracyjne, którymi można wykańczać wnętrza domów, mieszkań bądź lokali użytkowych. Tutaj naprawdę jest w czym wybierać i każdy jest w stanie znaleźć coś, co stanie się dopełnieniem jego pomieszczeń i obmyślonych koncepcji. Wybraną sztukaterię zawsze można zresztą delikatnie zmienić. Nawet ta wyciągnięta prosto ze sklepu nie musi od razu trafić do pomieszczenia. Sztukateria na ścianie może zostać chociażby przemalowana. Przeważnie farbuje się ją dopiero po montażu, pokrywając ją specjalistycznymi preparatami o zupełnie dowolnych odcieniach. Najczęściej wybieranymi elementami tego rodzaju są oczywiście listwy przypodłogowe, jednakże sztukateria nie ogranicza się wcale tylko i wyłącznie do nich.

Niestety – nie każdy będzie mógł śmiało skorzystać z wysokiej estetyki zapewnianej przez dekoracyjne elementy wykończeniowe. W niektórych miejscach one po prostu się nie sprawdzą. Raczej nie zadziałają w małym mieszkaniu o niskim stropie, gdyż tylko niepotrzebnie je przytłoczą czy wręcz zagracą. Sztukaterię lepiej umieszczać po prostu w domach albo ewentualnie w lokalach o większym metrażu. Doskonale pasuje ona również do hoteli i innych obiektów tego rodzaju.